CEZA İNFAZ VE GÜVENLİK HİZMETLERİ

Programın Amacı

Ceza infaz kurumları ve çocuk eğitim evlerinde (çocuk ıslahevi) bulunan tutuklu ve hükümlülerin güvenlik, barınma, sağlık, eğitim gibi ihtiyaçlarını karşılayan, tutuklu ve hükümlülerin topluma kazandırılması konusunda gerekli eğitimle donatılmış infaz ve güvenlik görevlileri yetiştirmek programın amaçları arasında yer almaktadır.
Bununla birlikte denetimli serbestlik müdürlüklerinde hükümlülerin denetim ve izlenmesinde görev alan meslek elemanlarının yetiştirilmesi de hedeflenmektedir. Ceza infaz kurumlarında ve denetimli serbestlik
müdürlüklerinde istihdam edilecek ve ihtiyaç duyulan nitelikli iş gücüne sahip bireyler yetiştirmek bu programın diğer bir amacıdır.

 

Mezunları Bekleyen İş İmkânları

Mezun Olanların İstihdam Alanları; Adalet Bakanlığı, Ceza Tevkif Evleri Genel Müdürlüğüne Bağlı Ceza infaz kurumlarında ve denetimli serbestlik müdürlüklerinde “İnfaz ve Güvenlik Hizmetleri” memuru olarak istihdam edilebilirler. Ayrıca kamu ve özel sektörün güvenlik hizmetlerinde ihtiyaç duyduğu, temel bilgi birikimi ile bilgiyi pratiğe dönüştürebilen özel güvenlik uzmanı olarak da görev yapabileceklerdir. Bölümü başarı ile bitirenlere “İnfaz Koruma Memuru” unvanı verilir. Ceza İnfaz ve Güvenlik Hizmetleri mezunları nerelerde çalışır sorusuna karşılık Şöyle bir liste yapabiliriz:

1-Adalet Bakanlığı ve bu bakanlığa bağlı teşkilatlar

2-Ceza Tevkif Evleri Genel Müdürlüğüne bağlı ceza infaz kurumları

3-Denetimli serbestlik müdürlükleri

06 Nisan 2021, Salı 50 kez görüntülendi